Kaip saugiai vairuoti žemės ūkio techniką?

Vairuojate traktorių, kombainą ar ekskavatorių?
Keli svarbūs dalykai, kurių turite nepamiršti

Nelaimingi atsitikimai, susiję su traktoriais ir jų įranga, lemia daug daugiau rimtų sužalojimų nei, pavyzdžiui, avarijos keliuose susidūrus automobiliams. Žinoma, santykinai nelaimingi atsitikimai su žemės ūkio technika įvyksta rečiau, dėl mažesnio tokių TP naudojimo. Tačiau nepaisant to pasekmės, kurias patiria žmonės, būna skaudesnės.
Didžioji dalis traktorių avarijų įvyksta dėl nepatyrusių vairuotojų (ypatingai dėl jauno amžiaus), greičio, netinkamos traktoriaus techninės būklės arba netinkamos papildomos įrangos eksploatacijos (pvz., padargų). Kaip žinia, traktorių vairuoti gali asmenys nuo 15 metų, ekskavatorius bei kombainus – nuo 17 metų, tad galingai ir didelei transporto priemonei patekus į rankas jaunam vairuotojui, ne vienas iš jų nesėkmingai išbando šias priemones su pasekmėmis.


Svarbu pasirūpinti saugumu ir imtis visų įmanomų atsargumo priemonių bet kurio darbo su technika metu, įskaitant važiavimą laukuose ar kelyje.
Žemiau dalinamės patarimais, galinčiais padėti išvengti pavojingų situacijų dirbant su traktoriumi, ekskavatoriumi, kombainu ar kita žemės ūkio bei kasimo technika.

Išvenkite susidūrimo sukant į kairę

Traktorius pradeda sukti į kairę, o tuo pačiu metu dažnai kitos transporto priemonės bando jį lenkti, todėl įvyksta susidūrimas. Traktoriaus vairuotojas turi užtikrinti, kad jo manevrai būtų aiškiai ir iš anksto nurodomi posūkio signalu.

Pastebėsime, jog dažnai lengvųjų automobilių ar motociklų vairuotojai nemato arba neteisingai įvertina traktoriaus greitį tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui (rūkas) ir atsitrenkia į galą. Idealu, jeigu traktorius važiuodamas kelyje naudoja geltoną švyturėlį. Visgi, jeigu švyturėlio nėra, traktorių vairuotojai turi įsitikinti, kad jų priekiniai, galiniai bei stabdžių žibintai yra veikiantys ir aiškiai matomi kitiems vairuotojams.

Atlikite apžiūrą prieš pradedant darbą

Kai kurie žmonės tiesiog sėda į traktorių, užveda variklį ir kimba į darbą. Apeiti aplink traktorių ir vizualiai apžiūrėti užtruksite kelias sekundes, tačiau sutaupysite daug laiko išvengiant potencialių pavojų. Patikrinkite, ar padangose nėra slėgio, nesandarumo, trūkstamų sujungimo kaiščių, ar priekabos arba kitos įrangos sukabinimas su traktoriumi yra tinkamas.

Subalansuokite apkrovą

Internete pilna vaizdo įrašų apie traktorių avarijas, apsivertimus. Dauguma apsivertimų įvyksta dirbant ant itin nuožulnių plotų ar pernelyg minkštos žemės, taip pat dėl didelių nesubalansuotų apkrovų. Nesvarbu, judate dideliu greičiu ar ne – krovinio svoris traktoriaus priekaboje turi būti išdėliotas tolygiai. Žinoma, tai galioja ne visais atvejais, pavyzdžiui, jeigu vežate priekaboje 4 bulvių maišus, svorio paskirstymas tolygiai beveik nedarys jokios įtakos.

Nepamirškite nuolatinės priežiūros

Traktoriai, kombainai ar ekskavatoriai gali tarnauti ilgai, bet tik tinkamai prižiūrimi. Kaip ir automobilyje, taip ir minėtose transporto priemonėse, reikia keisti tepalus, naudoti tinkamus degalus (kelis metus sandėliuotas kuras nėra geriausias sprendimas), reguliariai tikrinti diržus, žibintus, tepimą, padargų prikabinimo kaiščius ir visas transporto priemonės dalis, kurios gali sugesti arba sukelti pavojų kelyje dalyvaujant eisme.