Pasiruošimas javapjūtės sezonui

Liepos pabaigoje šalies ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės pradeda didžiuosius vasaros darbus. Ar visa įranga paruošta ir aprūpinta reikiamais įrankiais, kad būtų galima nuimti derlių su minimaliais nuostoliais? Ar žemės ūkio transporto priemones vairuosiantys asmenys turi reikiamas kategorijas? Taigi, kol derliaus nuėmimo technika dar stovi garaže, laikas atlikti reikiamus darbus, kad būsimas derliaus nuėmimas vyktų sklandžiai.

Įrangos paruošimas

Praktika rodo, kad apie 80% kombainų prastovų lauke visų pirma yra susiję su prastu kombaino paruošimu darbui. Nors vieną sezoną dirbusio kombaino nauju vadinti negalima, ypač jei jis dirba mažiau palankiomis sąlygomis, kur negera dirbama žemė. Senas derliaus nuėmimui paruoštas kombainas reikalauja daug dėmesio. Dėl išaugusio atsarginių dalių poreikio prieš derliaus nuėmimą gali išaugti jų kainos, todėl vilkinti kombainų paruošimą yra netikslinga ir kartu nuostolinga. Kad būtų lengviau ir tiksliau surasti „jautrią“ kombaino vietą, „kombainierius“  pirmiausia turi prisiminti, kada paskutinį kartą sugedo kombainas (jau nekalbant apie netyčia „iškultą“ didesnį akmenį). Reikėtų ypač atidžiai apžiūrėti problemines vietas, įvertinti jų būklę ir, jei reikia, suremontuoti ar pakeisti dalis naujomis.

Darbai, kuriuos būtina atlikti prieš prasidedant javapjūtei

  • Patikrinkite slėgį padangose ir jei reikia pripūskite iki reikiamo slėgio. Varančiųjų kombaino ratų slėgis padangose turi būti 0,17 ± 0,02 MPa (1,5–1,9 kg cm-2), vairuojamųjų – 0,15 ± 0,02 MPa (1,3–1,7 kg cm-2).
  • Nuimkite kombainą nuo stovų (aišku, jeigu jis buvo pakeltas).
  • Pajunkite akumuliatorių.
  • Geriausias būdas pašalinti tepalo, dulkių, hermetizacijos (pavyzdžiui, polietileno ar kt. medžiagų) likučius – nuplauti kombainą aukšto slėgio plovimo įrenginiu.
  • Patikrinkite tepalo lygį: variklio karteryje, hidraulinės sistemos bake, pavarų dėžės, šoninių pavarų ir kituose karteriuose. Trūkstamą kiekį reikia papildyti. Jeigu įsigijote jau naudotą kombainą, variklio karteryje tepalą geriau pakeiskite nauju. Sutepkite guolius, grandines, trinties plokšteles ir kt.
  • Patikrinkite stabdžių skysčio lygį bakelyje ir, esant reikalui, papildyti.
  • Užpildykite degalų baką dyzelinu, o aušinimo sistemą – aušinimo skysčiu.
  • Paleiskite variklį, leiskite jam kiek padirbti neapkrautu režimu ir pavažinėkite kombainu tuščiąja eiga. Tuo pačiu galima patikrinti ir stabdžių veikimo efektyvumą: važiuojami kietos dangos sausu keliu 20 km/val. greičiu ir stabdykite kombainą – jo stabdymo kelias turi būti ne ilgesnis kaip 8,0–9,0 m.
  • Pakeiskite tepalo ir degalų filtrus. Gerai pasvarstykite, ar dar ne laikas pakeisti hidraulinės sistemos filtrą, nes galite turėti didesnių problemų: iš rikiuotės gali „išeiti“ hidrovariklis. Jų kainos siekia iki kelių tūkstančių eurų, todėl geriau apsidrausti pakeičiant mažesnes detales, kurios gali padaryti įtaką didesnių veikimui.
  • Jeigu buvo nuimti, uždėkite reikalingus agregatus, mazgus ir detales, patikrinkite visus diržus ir grandines. Diržus ir grandines įtempti pagal kombaino instrukcijoje nurodytus reikalavimus. Patikrinkite visų sistemų veikimą ir pagal techninius reikalavimus atlikite darbinių dalių reguliavimus.
  • Aprūpinkite javų kombainą priešgaisrinėmis priemonėmis.

Darbo ir priešgaisrinė sauga

Iki 2022 metų šalyje kasmet vidutiniškai degė po 26 kombainus, o bendrai apie 60 žemės ūkio technikos vienetų. Derliaus nuėmimo metu kombainai dažnai užsidega nuo variklio išmetamųjų dujų kibirkščių, trumpojo jungimo elektros instaliacijoje, šiaudų, apsivyniojusių aplink besisukančius velenus, trynimo į metalinius paviršius, netvarkingų elektros ir degalų tiekimo sistemų, neatsargaus darbininkų rūkymo darbo metu.

Kaip apsisaugoti nuo žemės ūkio technikos gaisrų?

  • Norint išvengti gaisrų kombainuose ir kitoje žemės ūkio technikoje, reikia naudoti tinkamus kibirkšties gesintuvus. Be antvožų esantys kombainų variklių kolektoriai turi būti apsaugoti nuimamais metaliniais skydeliais arba sieteliais (su 2 mm skersmens skylėmis).
  • Variklį ir jo dalis būtina reguliariai valyti nuo dulkių, smulkių šiaudų ir kuro bei alyvos atliekų.
  • Laidų izoliacija turi būti apsaugota nuo trinties, mechaninio ir šiluminio poveikio, o besisukantys įtaisai turi būti gerai sutepti. Kombainuose turi būti 2 gesintuvai, turintys po 4 kilogramus gesinamosios medžiagos ir nedegus audinys. Taip pat patariama turėti kastuvą, kad esant reikalui ugnį būtų galima prislopinti žemėmis.
  • Derliaus nuėmimo įrangos ir agregatų remontas bei sandėliavimas leidžiamas 30 metrų atstumu nuo javų plotų. Taip pat lauko sąlygomis degalus į kombainų, traktorių ir kitos žemės ūkio technikos kuro bakus galima pilti tik neveikiant varikliui.

Verta paminėti, jog vasarą pareigūnai vykdo patikrinimus, kurių metu tikrina ar laukuose dirbanti žemės ūkio technika yra tinkamai aprūpinta pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis. Patikrinimų metu nustačius priešgaisrinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimus, gali būti skiriamos baudos nuo 10 iki 600 eurų.

Šiek tiek statistikos

Kiekvienais metais traktorių ir javų kombainų įregistruojama vis daugiau. Remiantis Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registro duomenimis, javų kombainų 2021 metais buvo įregistruota 11,6 proc. daugiau nei 2020 metais, viso 820. Populiariausia naujų kombainų markė – Rostselmash, jų įregistruota – 53 nauji 2020-2021 m. gamybos kombainai. Didžiąją dalį naujai įregistruotų kombainų sudaro vakarietiška technika.  Žiūrint bendrus ir senų, ir naujų 2021 metais registruotų kombainų skaičius, Class javų kombainai yra lyderiai (256), o populiariausių penketuke taip pat yra: Massey Ferguson (93), trečioje – John Deere (92), ketvirtoje – New Holland (82), penktoje – Rostselmash (78).